Zbliżają się Święta, uważajmy na oszustów!
Czas przedświąteczny to okres, w którym policjanci odnotowują więcej zgłoszeń o oszustwach internetowych. Jesteśmy zaabsorbowani gorączką świątecznych wyjazdów i zakupów. Przez pośpiech tracimy czujność, co może w rezultacie doprowadzić do wielu przykrych zdarzeń. Oszuści działający w Internecie wymyślają coraz to nowsze metody, aby nasz oszukać. Ostatnio krasnostawscy policjanci odnotowali dwa przypadki oszustw internetowych, w których doszło do nieuprawnionej operacji na rachunku bankowym.
Oszuści internetowi coraz częściej podszywają się pod strony i udają pośredników płatności. Po dokonaniu zakupów za pośrednictwem portali aukcyjnych kupujący otrzymują korespondencję wraz z fałszywymi linkami do zatwierdzenia operacji bankowej. Użytkownicy mogą być do nich kierowani przez linki w SMS-ach, komunikatorach internetowych lub poprzez fałszywe sklepy internetowe. Następnie przestępcy poprzez strony udające popularne serwisy oferujące szybkie przelewy wyłudzają loginy i hasła do bankowości internetowej oraz kody autoryzacyjne zatwierdzające przelewy. Może to doprowadzić do przelania nawet całej kwoty znajdującej się na koncie.
Policja apeluje o ostrożność:
Uważajmy na wszystkie wiadomości z koniecznością zapłaty lub dopłaty drobnych kwot, które zawierają link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktujmy się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości (np. operator telekomunikacyjny, sklep czy serwis internetowy).
Koniecznie sprawdzajmy adres strony naszego banku po przekierowaniu płatności. Jeśli strona prosi o login i hasło do bankowości internetowej, sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony twojego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie - nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank.
Zawsze czytaj uważnie treść każdego SMS-a z kodem autoryzacyjnym od swojego banku. Jeśli twój bank to umożliwia zamień SMS-y na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Pamiętajmy również o:
- Korzystajmy tylko z zabezpieczonych urządzeń;
- nie logujmy się do naszych profili w serwisach społecznościowych i kont poczty elektronicznej na przygodnych, ogólnie dostępnych komputerach;
- unikajmy stosowania haseł łatwych do przełamania;
- nie udostępniajmy naszych profili, kont pocztowych lub kont w serwisach aukcyjnych innym osobom;
- jeśli ktoś zwróci się do nas na portalu społecznościowym z potrzebą pilnego wykonania przelewu lub zasilenia jego konta, koniecznie zweryfikujmy prawdziwość tej informacji kontaktując się z tą osobą;
- zawsze sprawdzajmy dane kontaktowe sprzedawcy i jego wiarygodność;
- korzystajmy z ofert sprawdzonych, umieszczonych na stronach sklepów z certyfikatem zaufania;
- czytajmy opinie dotyczące sprzedawcy;
- sprawdzajmy symbolizowane kłódką bezpieczeństwo płatności;
- na wypadek oszustwa - zachowajmy korespondencję ze sprzedawcą;
- starajmy się płacić za zamówione przedmioty metodą ,,za pobraniem”, zwłaszcza jeżeli chodzi o większe kwoty;
- zawsze dokładnie przeczytajmy informację: gdzie i jaką kwotę przelewamy przed zatwierdzeniem przelewu bankowego, czy na pewno jest zgodna z ceną podaną na aukcji;
- Logując się do serwisu internetowego Banku, zawsze wprowadzaj adres strony ręcznie
– nie korzystaj z linków!
W ubiegłym tygodniu krasnostawscy policjanci odnotowali dwa przypadki oszustw internetowych, w których doszło do nieuprawnionej operacji na rachunku bankowym.
Mundurowi wyjaśniają okoliczności tych przestępstw i apelują o czujność!
młodszy aspirant Jolanta Babicz