„Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” – kampania na rzecz dobrych świateł
Prawidłowe oświetlenie pojazdów ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drogach. Dlatego już po raz trzeci Policja wychodzi z inicjatywą, która ma podkreślić ten aspekt i zachęcić kierowców do sprawdzania jego poprawności. W działania te włączają się lubelscy policjanci, którzy informują kierowców o możliwości bezpłatnych sprawdzeń świateł w określonych stacjach kontroli pojazdów.
Inspiracją działań prowadzonych na rzecz właściwych świateł były występujące w ruchu drogowym niekorzystne zjawiska związane z pogarszającą się widocznością w okresie jesienno-zimowym. Prawidłowe działanie świateł jest determinowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wówczas mamy dużo większe szanse na właściwą reakcję, która może ostatecznie zdecydować czy do potrącenia dojdzie czy też będziemy mogli jego uniknąć. To nie kwestia zaniedbania technicznego, które może się skończyć upomnieniem ze strony policjanta czy diagnosty ale w wielu momentach jest sprawą życia i śmierci. Kiedy w dzień światła pełnią rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, tak po zapadnięciu zmroku ich rolą jest również oświetlenie drogi przed pojazdem i co istotne innych nieoświetlonych przeszkód czy osób pieszych poruszających się drogą. Nieprawidłowo ustawione oświetlenie w pojeździe, może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo prowadzić do oślepienia innych kierowców czy pieszych.
Podobnie jak w ubiegłym roku każdy kierowca może bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia swojego auta, udając się na wyznaczoną stację kontroli pojazdów. Kilkuminutowe badanie da nam pewność, że podczas jazdy nie będziemy oślepiać światłami innych kierowców, co przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze.
Przypomnijmy, że w kampanię „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” obok Policji włączają się także Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowy Instytut Motoryzacji Krajowa Rada Bezpieczeństwa Drogowego, Instytut Transportu Drogowego oraz operator komunikatora Yanosik.