Aktualności

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ - APEL POLICJI

Policja uczula mieszkańców na oszustów podszywających się pod rzekomych wnuczków, policjantów, urzędników, hydraulików, czy pielęgniarki. Wciąż pojawiają się nowi naciągacze, którzy wykorzystują naiwność i gościnność głównie osób starszych. Oszuści stosują różne metody, aby nas okraść. Pod pozorem nadzwyczajnej okazji, nieszczęścia, podając się za krewnych będących w potrzebie, pracowników społecznych, urzędników lub funkcjonariuszy publicznych, wprowadzają w błąd swoje ofiary, zyskują ich zaufanie i okradają. Wyłudzają ogromne kwoty pieniędzy. Informujmy nasze babcie, dziadków i samotnie mieszkających sąsiadów o zachowaniu ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Tylko rozsądek i rozwaga w tym przypadku mogą uchronić nas przed utratą oszczędności życia.

W całej Polsce pojawiają się kolejni fałszywi członkowie rodziny, krewni, wnuczkowie, urzędnicy, administratorzy, a nawet fałszywi policjanci, którzy podstępem wyłudzają pieniądze głównie od osób starszych. W związku z tym, że tego typu oszustwa mogą się powtarzać, uczulamy wszystkie osoby starsze o ostrożność w kontakcie z rzekomymi członkami rodzin, którzy nagle znaleźli się w potrzebie. Najczęstszą metodą działania oszustów jest metoda na wnuczka. Sposób działania sprawców jest podobny. Najpierw wykonują telefon na aparaty stacjonarne podając się za będącego w potrzebie członka rodziny, najczęściej wnuczka. Naciągacze z książek telefonicznych wybierają staropolskie imiona, polując właśnie na osoby starsze. Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z tego powodu, że go nie poznaje. W ten sposób bardzo łatwo pozyskują imię wnuczka. Następnie proszą o pilne pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację, bądź kaucje która uchroni przed więzieniem.

Oszuści są bezwzględni -  umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Wręcz proszą o nieinformowanie pozostałej rodziny. Dlatego przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności! Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów, brak chwili namysłu pogrąża nas.

Kolejną metodą naciągaczy są atrakcyjne oferty sprzedaży. Pamiętajmy, aby nie wpuszczać nieznanych osób do swojego mieszkania. Domokrążcy mają swoje sposoby. Kuszą nas różnymi atrakcyjnymi ofertami, bądź zapewniają o super wygranej. Nachodzą starsze osoby z ofertą sprzedaży np. zdrowotnej pościeli. Stwarzają zamieszanie, proszą o szklankę wody bądź skorzystanie z toalety, przeszukują mieszkania i okradają życzliwych ludzi.

Uważajmy także na przedstawicieli firm. Zanim  złożymy swój podpis na jakiejkolwiek kartce papieru upewnijmy się, co tak naprawdę podpisujemy. Szczególną uwagę zwracajmy na to, co jest napisane drobnym drukiem. Pod żadnym pozorem nie udostępniajmy nikomu swoich danych osobowych. Upewnijmy się czy osoby, które nas odwiedzają rzeczywiście są tymi, za które się podają. Żądajmy okazywania legitymacji, zadzwońmy do instytucji, na którą się powołują.

Oszuści wyłudzają pieniądze również metodą na pracownika zawodu społecznego zaufania. Kiedy zadzwoni osoba podająca się za policjanta, pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie jakiejkolwiek gotówki! Dlatego zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie wszystkim osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie, aby świadomie mogły reagować kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.

Przebiegłość i pomysłowość oszustów jest nieograniczona. W razie zauważenia czegoś niepokojącego prosimy o pilny kontakt z Policją. Gdy zauważymy obce auta i osoby oferujące coś do sprzedaży starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów – np. numer rejestracyjny pojazdu i natychmiast zadzwońmy pod nr tel. 997 lub 112.

Powrót na górę strony