Znał pin i wypłacił gotówkę
O przykrych następstwach udostępnienia kodu do karty bankomatowej przekonał się 62-letni mieszkaniec Krasnegostawu. Podczas towarzyskiego spotkania znajomy pokrzywdzonego skradł mu kartę , a później znając pin bez problemu wypłacił z konta całą gotówkę.
O całym zdarzeniu pokrzywdzony powiadomił policjantów w piątek. Jak wyjaśnił, tego dnia stwierdził na koncie bankowym brak gotówki. Wskazał, że do tej sytuacji mogli przyczynić się jego znajomi, z którymi kilka dni wcześniej spożywał alkohol. Po ich wyjściu stwierdził brak karty bankomatowej przy której znajdował się również kod pin. Bezpośrednio po zgłoszeniu policjanci zatrzymali wskazanych mężczyzn. Obaj byli nietrzeźwi. Trafili do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu jeden z nich 38-letni mieszkaniec Chełma przyznał, że to on dokonał kradzieży karty bankomatowej i kilkakrotnie wypłacał pieniądze z konta starszego znajomego. Łącznie skradł ponad 500 złotych. Jak wyjaśnił, proceder ten nie nastręczał mu żadnych trudności, bo 62-latek sam wcześniej podał mu pin do karty. Wczoraj mężczyzna usłyszał zarzuty, a prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny. 38-latek za to przestępstwo będzie odpowiadał w warunkach „recydywy”, bo wcześniej był już karany za przestępstwo podobne.
Policjanci apelują o ostrożność oraz przypominają zasady bezpiecznego użytkowania kart bankomatowych:
- po otrzymaniu przesyłki z kartą lub numerem pin należy sprawdzić, czy przesyłki nie noszą śladów uszkodzeń, kartę należy też niezwłocznie podpisać zgodnie z wzorem złożonym w banku,
- nikomu nie należy udostępniać karty, ani też numeru pin. Za operacje dokonane kartą zawsze odpowiada właściciel karty. Nigdy nie należy przechowywać numeru pin razem z kartą.
- najlepszą metodą jest zapamiętanie kombinacji cyfr i zniszczenie zapisów.
- nie należy korzystać z podejrzanie wyglądających bankomatów, szczególnie jeżeli zauważymy przy nich jakieś dodatkowe elementy. Wpisując kod pin należy zakrywać klawiaturę.