Aktualności

„Jednośladem bezpiecznie przez wakacje” – działania policjantów na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

Dziś we wszystkich szkołach wybrzmiewa ostatni dzwonek i dzieci oraz młodzież rozpoczynają wakacje. Policjanci jak co roku zadbają o bezpieczeństwo najmłodszych. Dziś szczególnie skupiamy się na bezpieczeństwie w ruchu drogowym najmłodszych użytkowników jednośladów. Policjanci prowadzą działania „Jednośladem bezpiecznie przez wakacje”. W ramach akcji policjanci będą przyglądać się zachowaniom rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych i innych jednośladów. Będziemy także reagować na nieprawidłowe zachowania kierujących pojazdami wobec nich. Przypominamy również przepisy określające zasady korzystania z tego typu urządzeń.

Dziś w szkołach wybrzmiewa ostatni dzwonek a wraz z nim rozpoczynają się upragnione przez wszystkich uczniów wakacje. To czas wypoczynku, który młodzi ludzie będą spędzać często bez nadzoru dorosłych opiekunów. Wiele młodych ludzi wybierze aktywność na świeżym powietrzu korzystając z jednośladów takich jak rowery, rolki, czy hulajnogi w tym hulajnogi elektryczne.

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników jednośladów policjanci prowadzą dziś działania „Jednośladem bezpiecznie przez wakacje”. Policjanci drogówki będą przyglądać się zachowaniom rowerzystów, motorowerzystów, motocyklistów oraz użytkowników hulajnóg w tym hulajnóg elektrycznych. Mundurowi będą reagować na nieprawidłowe zachowania kierujących jednośladami ale także na zachowania kierujących pojazdami mechanicznymi wobec nich.

Poniżej przypominamy również przepisy określające zasady korzystania z tego typu urządzeń.

W Prawie o ruchu drogowym od 20.05.2021 roku funkcjonują trzy nowe definicje:

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe

Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe

Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni;

W związku z rozszerzeniem katalogu urządzeń i pojazdów służących do przemieszczania się, każdy z nowych elementów tej kategorii został ściśle określony pod względem zasad korzystania, a także praw i obowiązków ciążących na jego użytkownikach. 

Hulajnoga elektryczna i urządzenia transportu osobistego - obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną bądź urządzeniem transportu osobistego jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna i urządzenia transportu osobistego - uprawnienia

Do kierowania hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna: dzieci

Poruszanie się hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Nie jest wymagane posiadanie uprawnień do kierowania urządzeniami wspomagającymi ruch.

Hulajnoga elektryczna i urządzenia transportu osobistego - zakazy

Przepisy zabraniają:

  • kierowania osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcia lub holowania innych pojazdów,
  • korzystania z telefonu w czasie jazdy,
  • przejeżdżania przez przejście dla pieszych.

Krasnostawscy policjanci życzą wszystkim dzieciom udanych i bezpiecznych wakacji!

podkomisarz Anna Chuszcza

Powrót na górę strony