Chciał kupić samochód przez Internet. Stracił 24 000 złotych
24 000 zł stracił 60-latek, który chciał kupić auto wystawione na sprzedaż na jednym z popularnych portali aukcyjnych. Kupujący skontaktował się z ogłoszeniodawcą, wypełnił przesłany formularz oraz wpłacił 24 000 złotych tytułem zaliczki. Do chwili obecnej mężczyzna nie otrzymał samochodu a kontakt ze sprzedawcą stał się utrudniony. Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas tego typu transakcji.
Wczoraj (2 kwietnia) do Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie zgłosił się mieszkaniec gminy Fajsławice, który powiadomił policjantów, że padł ofiarą oszustwa. 60-letni mężczyzna zainteresował się ogłoszeniem sprzedaży samochodu osobowego marki Volvo zamieszczonym na jednym z portali ogłoszeniowych. Auto wystawione było za kwotę 80 000 złotych.
Mężczyzna nawiązał kontakt telefoniczny z ogłoszeniodawcą. Sprzedawca za pośrednictwem poczty elektronicznej przesłał 60-latkowi formularz zakupu, który ten następnie wypełnił. Wpłacił również 24 000 złotych na wskazany numer konta bankowego tytułem zaliczki.
Niestety do chwili obecnej nie otrzymał auta a kontakt ze sprzedawcą stał się utrudniony. Mężczyzna stracił w ten sposób 24 000 złotych. Po około tygodniu od zdarzenia 60-latek zorientował się, że firma, która wystawiała ogłoszenie przestała istnieć.
Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą prowadzą postępowanie w tej sprawie.
Apelujemy o czujność przy tego typu transakcjach. Na portalach aukcyjnych oszuści zamieszczają bardzo atrakcyjną ofertę kupna, która jest okazją wśród pozostałych. Przekonują klienta do płatności z góry lub wpłaty zaliczki, wykorzystując jego nieświadomość i brak ostrożności w sieci.
Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności i przypominamy, że dokonując zakupów przez Internet należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
• Zawsze weryfikuj informacje o sprzedającym. Sprawdź wszelkie możliwe dane, w szczególności opinie innych kupujących, ich liczbę i treść, autentyczność konta i datę jego utworzenia. Poszukaj informacji o sprzedającym w niezależnych źródłach.
• Czytaj regulamin. W jego treści zwróć szczególną uwagę na dane przedsiębiorcy (nazwę firmy, adres siedziby, dane kontaktowe), numer identyfikacyjny tj. KRS, informacje o prawach konsumentach oraz procedurze reklamacyjnej. Dane firmy w razie wątpliwości można sprawdzić w internetowych bazach przedsiębiorców CEIDG i EKRS. Dowiesz się dzięki temu, czy sklep prowadzi legalną działalność.
• Sprawdź jakie metody płatności oferuje sprzedawca. Najbezpieczniej jest wybrać płatność przy odbiorze.
• Porównuj ceny. Nie daj się nabrać na niepowtarzalną okazję.
młodszy aspirant Anna Chuszcza