Budżet obywatelski Miasta Krasnystaw - policjant autorem jednego ze zwycięskich projektów
Budżet obywatelski jest demokratycznym procesem powierzającym mieszkańcom prawo decydowania o sposobie wydatkowania części środków publicznych. Sprawia on, że władze Miasta mogą realizować projekty najbliższe Krasnostawianom. Autorem jednego ze zwycięskich projektów jest asp. Kamil Miszczak - dzielnicowy KPP w Krasnymstawie. Jego projekt nosi tytuł "BEZPIECZNE MIASTO KRASNYSTAW Z AED - KAŻDY MOŻE URATOWAĆ BEZCENNY DAR - LUDZKIE ŻYCIE".
Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu miasta. To mieszkańcy co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane.
W budżecie obywatelskim każdy mieszkaniec może zgłosić projekt lub zagłosować. Uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się miasto.
Asp. Kamil Miszczak - dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie postanowił złożyć projekt który zatytułował „Bezpieczne miasto Krasnystaw z AED - każdy może uratować bezcenny dar - ludzkie życie”. Projekt zakłada budowę sieci ogólnodostępnych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) w miejskiej przestrzeni publicznej oraz zwiększenie wiedzy mieszkańców miasta Krasnystaw z zakresu udzielania pierwszej pomocy i obsługi AED. Realizacja projektu ma na celu wzrost skuteczności działań ratowniczych przez bezpośrednich świadków zdarzeń oraz zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego Mieszkańców Miasta Krasnystaw w przypadkach potencjalnego zagrożenia ich życia.
„W każdej chwili, każdy z nas może paść ofiara nagłego zatrzymania krążenia gdyż dotyczy ono tak samo dzieci, młodzieży, osób dorosłych, naszych seniorów jak i nawet sportowców. Trzeba mieć świadomość, że mózg pozbawiony tlenu umiera po kilku minutach. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków nagłego zatrzymania krążenia tylko podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia/wypadku oraz jak najszybsze użycie AED, zanim przybędą służby ratownicze, daje poszkodowanemu zdecydowanie większą szansę przeżycia oraz ogranicza negatywne skutki NZK.(Według wszelkich dostępnych badań użycie AED zwiększa szanse na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia z 2% do nawet 75%.)” - tak Kamil opisuje swój projekt.
Pomysł asp. Kamila Miszczaka zyskał wielu zwolenników i znalazł się w grupie zwycięskich projektów.
Gratulujemy naszemu Koledze wspanialej inicjatywy, zaangażowania w życie mieszkańców miasta i troski o nasze bezpieczeństwo.
Asp. Kamil Miszczak również w służbie wykazuje się ponad przeciętnym zaangażowaniem. Posiada tytuł ratownika, jest instruktorem z zakresu kilku dziedzin, między innymi taktyk i technik interwencji. Posiadaną wiedzę i umiejętności wykorzystuje również w spotkaniach z mieszkańcami.
młodszy aspirant Anna Chuszcza