Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.
Dziś w sposób szczególny pochylamy się nad zagadnieniem praw dzieci. Niestety na całym świecie wciąż dochodzi do ich łamania. Bardzo istotne jest zatem, aby od najmłodszych lat edukować w tej kwestii, poznawać te prawa by mieć ich pełną świadomość i potrafić reagować, gdy dochodzi do ich nieprzestrzegania i naruszania.
20 listopada 1959 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Deklarację Praw Dziecka. Głównym celem Deklaracji jest realizacja przekonania, iż ludzkość powinna dać dziecku to, co ma najlepszego oraz zapewnić mu szczęśliwe dzieciństwo i korzystanie, zarówno w jego interesie, jak i w interesie społeczeństwa, z określonych w niej praw i swobód. Deklaracja uznaje ponadto dzieci za podmioty praw człowieka.
Deklaracja Praw Dziecka składa się z liczącej sześć ustępów preambuły oraz 10 zasad regulujących prawa dziecka i dotyczących takich zagadnień jak:
- równość praw każdego dziecka,
- prawo do warunków zapewniających wszechstronny rozwój,
- prawo do nazwiska i obywatelstwa,
- prawo do opieki nad matką i dzieckiem,
- obowiązek specjalnej opieki nad dzieckiem upośledzonym,
- znaczenie miłości, zrozumienia i opieki rodzicielskiej,
- prawo do nauki, rozrywek i sportu,
- prawo do ochrony i pomocy,
- obowiązek ochrony przed zaniedbaniem, okrucieństwem i wyzyskiem,
- prawo do ochrony przed dyskryminacją i wychowanie w duchu tolerancji.
Kolejnym ważnym dokumentem regulującym prawa najmłodszych jest Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie ONZ dnia 20 listopada 1989 roku. Konwencja gwarantuje prawa dziecka, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia. Przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989 r., Polska jest inicjatorem jej uchwalenia.
Postanowienia Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.
Konwencja nakazuje gwarantowanie zapisanych w niej praw bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Ponadto, zakazuje jakiejkolwiek dyskryminacji lub karania dziecka ze względu na status prawny, działalność, poglądy, przekonania religijne rodziców, członków rodziny lub opiekunów.
Konwencja nakłada na państwa obowiązek podejmowania działań biorąc pod uwagę prawa i obowiązki rodziców dziecka lub jego opiekunów. Ponadto, nakazuje państwom poszanowanie praw i obowiązków rodziców, członków rodziny, środowiska, opiekunów prawnych, innych osób, do ukierunkowania dziecka i udzielania mu rad przy korzystaniu przez nie z praw określonych w konwencji. Konwencja wskazuje, że rodzice lub inne osoby odpowiedzialne za dziecko ponoszą główną odpowiedzialność za jego utrzymanie oraz zapewnienie warunków niezbędnych do rozwoju.
Policjanci codziennie dbają o bezpieczeństwo wszystkich, także naszych milusińskich. Reagują na wszelkie naruszenia prawa a także edukują zarówno dorosłych jak i dzieci.
młodszy aspirant Anna Chuszcza