4 października – Światowy Dzień Zwierząt
Z okazji przypadającego 4 października Światowego Dnia Zwierząt, krasnostawscy policjanci przypominają wszystkim właścicielom i opiekunom o ich obowiązkach wobec swoich pupili. Ustawa o ochronie zwierząt jasno mówi, że człowiek jest zobowiązany do poszanowania, ochrony, opieki i humanitarnego traktowania zwierząt.
Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października i zapoczątkowuje Światowy Tydzień Zwierząt. Został ustanowiony w 1931 roku podczas konwencji ekologicznej we Florencji.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą każdy, kto utrzymuje zwierzę, musi zapewnić mu miedzy innymi:
- Pomieszczenie chroniące przed zimnem, upałami i opadami, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji.
- Odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
Zabronione jest:
- Trzymanie zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin dziennie lub w sposób powodujący cierpienie. Minimalna długość uwięzi to 3 metry.
- Znęcanie się nad zwierzętami, np. bicie, głodzenie, okaleczanie czy porzucanie.
Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.
Za zabicie zwierzęcia oraz znęcanie się nad nim grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.
Wszyscy ci, którzy niewłaściwie opiekują się swoim pupilem, nie zapewniają mu odpowiednich warunków bytowych, muszą być świadomi, że są narażeni na karę aresztu lub grzywny. Ustawa przewiduje także możliwość odebrania zwierzęcia w sytuacji, gdy jego zdrowiu lub życiu zagraża niebezpieczeństwo oraz możliwość orzekania przepadku zwierzęcia, czy bezwzględnego, sądowego zakazu jego posiadania nawet na okres 10-letni.
Warto wspomnieć, że kilka lat temu, w całym kraju na stronach komend uruchomione zostały tzw. "Zielone Strefy". Narzędzie to umożliwia każdemu, również anonimowo, poinformować policję o okrutnym traktowaniu zwierząt. W sprawach pilnych, gdy jesteś świadkiem popełniania przestępstwa na gorącym uczynku należy dzwonić pod numer alarmowy 112. Kolejnym sposobem zgłoszenia bez wychodzenia z domu jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
sierżant sztabowy Anna Chuszcza