Aktualności

92-latka oszukana metodą na policjanta. Straciła 35 tysięcy złotych

92-letnia mieszkanka Krasnegostawu, padła ofiarą oszusta. Kobieta, chcąc pomóc wnuczkowi, który rzekomo spowodował wypadek i potrzebował pilnie pieniędzy, przekazała 35 tysięcy złotych. Dwie kolejne kobiety w wieku 86 lat i 90 lat odebrały podobne telefony. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy. Ostrzegamy jak nie paść ofiarą oszustów.

Wczoraj (03.09.2024 r.) 92-letnia mieszkanka naszego miasta została oszukana metodą „na policjanta”. Do kobiety na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę. Miała ona powiedzieć płaczliwym głosem, że jej wnuk spowodował wypadek i przebywa na komendzie Policji.  W dalszej części rozmowy przekazała, że wnuczek 92-latki miał potrącić ciężarną kobietę i potrzebne są pieniądze, aby „zawrzeć ugodę” i aby wnuczek mógł opuścić komendę Policji.

Następnie oszustka spytała seniorki ile pieniędzy posiada w domu. Seniorka przyznała, że posiada gotówkę w kwocie 35 tysięcy złotych. Oszustka przekazała, że w takim razie będzie do niej dzwonił „policjant” z którym dogada się co do przekazania tej gotówki.

Nieświadoma podstępu kobieta przekazała pieniądze oszustowi który pojawił się w jej domu. 92-latka została uprzednio poinstruowana przez oszusta telefonicznie, aby nie rozmawiała z mężczyzną, który przyjdzie po pieniądze i zastosowała się do instrukcji.

Po tym jak kobieta przekazała pieniądze zadzwoniła do córki i wiedziała już że padła ofiarą oszustów.

Wczoraj doszło ponadto do jeszcze dwóch prób podobnych oszustw. Schemat działania oszustów był taki sam. W tych przypadkach 86-latka nie miała w domu pieniędzy a 90-latka oświadczyła, że ma około 3 tysiące złotych. Po usłyszeniu takich odpowiedzi oszuści przerwali połączenie.

Jak nie paść ofiarą oszustów :

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni ktoś, kto przedstawia się jako członek rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań. Nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie.
  • Rozłącz się i zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to, czy osoba, która prosiła o pomoc rzeczywiście tej pomocy potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie miał za złe tego, że zachowujesz się rozsądnie. Nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Pamiętaj o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy zorientujesz się lub przypuszczasz, że może do Ciebie dzwonić oszust-zakończ rozmowę telefoniczną. Jeżeli nie wiesz jak zareagować powiedz o podejrzanym telefonie komuś z bliskich Ci osób.

sierżant sztabowy Anna Chuszcza

Powrót na górę strony