Aktualności

Bezpieczne Wakacje 2024 - radzimy jakich zasad przestrzegać

Wakacje to czas odpoczynku, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. To czas wypoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków również dla dorosłych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Radzimy jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Jak co roku mundurowi z Krasnegostawu będą czuwać nad bezpieczeństwem spragnionych letniego wypoczynku. Policjanci ruchu drogowego zadbają o bezpieczeństwo podróżujących drogami naszego powiatu. Będą zwracali uwagę nie tylko na prędkość, z jaką poruszają się pojazdy, ale również na stan techniczny samochodu, liczbę przewożonych osób oraz to, czy podróżni przestrzegają obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach.

Podczas akcji "Bezpieczne Wakacje 2024" krasnostawscy policjanci prowadzą także spotkania z uczestnikami festynów i półkolonii. Celem mundurowych jest zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Radzimy jakich zasad przestrzegać, aby okres wakacji upłynął bezpiecznie.

Bezpieczne mieszkanie:

 • Przed wyjazdem na letni wypoczynek odpowiednio zabezpiecz mieszkania. Zamknijmy drzwi i okna, włączmy system alarmowy i poprośmy sąsiadów o pilnowanie domu.
 • Unikajmy pozostawiania widocznych śladów nieobecności domowników, takich jak korespondencja w skrzynce pocztowej czy zasłonięte okna.
 • Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności.
 • Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (magnetowid, komputer, telewizor, kamera, video itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
 • Nie informuj publicznie o nieobecności w domu. Unikaj publikowania na portalach społecznościowych informacji, na temat tego gdzie wyjeżdżasz i na jak długo.

Bezpieczna podróż:

 • Jeśli podróżujemy samochodem, upewnijmy się, że auto jest sprawne, każdy pasażer ma zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci są przewożone w fotelikach.
 • Wypocznij przed długą podróżą. Zmęczenie może powodować niebezpieczne sytuacje na drodze.
 • Upewnij się, że jesteś trzeźwy zanim wsiądziesz za kierownicę. Prowadzenie pojazdu po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Należy podkreślić, że dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.       

Pieszym przypominamy:

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.

Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.  Zachęcamy również do noszenia elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym zwłaszcza w tam gdzie nie ma wydzielonych chodników i piesi bez elementów odblaskowych są niewidoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Rodzicu:

 • Ucz dzieci bezpiecznych zachowań. Naucz je, jak zachować się w przypadku zagubienia lub gdy czują się zagrożone. Przypominaj, że w takich sytuacjach zawsze mogą poprosić o pomoc zaufaną osobę dorosłą, policjanta lub pracownika służb miejskich.
 • Nigdy nie sprawuj opieki nad dziećmi pod wpływem alkoholu.
 • Przypomnij o niebezpieczeństwach związanych z zabawą w pobliżu drogi, wody, w opuszczonych budynkach czy na terenach budowy.
 • Nie zezwalaj dzieciom na kąpiel w miejscach niestrzeżonych.

starszy sierżant Anna Chuszcza

Powrót na górę strony