Podsumowanie działań ,,Bezpieczny rowerzysta"
Wczoraj (9 kwietnia) krasnostawscy policjanci przeprowadzili działania pod nazwą „Bezpieczny Rowerzysta”, mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa rowerzystów na drogach. Policjanci ujawnili 30 wykroczeń, spośród których 27 popełnili rowerzyści a 3 kierujący samochodami osobowymi. Mundurowi zatrzymali również dwóch nietrzeźwych cyklistów.
Wczoraj (9 kwietnia) na terenie powiatu krasnostawskiego patrole wydziału ruchu drogowego przeprowadziły akcję pod nazwą „Bezpieczny Rowerzysta”, której celem była poprawa bezpieczeństwa na drogach. Kontroli zostali poddani jadący rowerami, ale nie tylko. Policjanci również sprawdzili jak kierowcy samochodów zachowują się względem cyklistów.
Patrole ujawniły 27 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów oraz 3 popełnione przez kierujących samochodami względem cyklistów. Najczęstszym przewinieniem rowerzystów była jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych – 13 wykroczeń, oraz jazda po chodniku – 8 wykroczeń. Policjanci zatrzymali również dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Obaj mężczyźni, 63 – latek i 39 – latek mieli w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu.
Kierujący samochodami odpowiedzieli z kolei za przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych.
Działania „Bezpieczny Rowerzysta” wpisały się w akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Policjanci rozmawiali z użytkownikami rowerów o obowiązujących przepisach, edukowali ich i odpowiadali na pytania. Wszystko po to, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości na temat, jak bezpiecznie cyklista powinien poruszać się drogami.
Akcja „Jednośladem bezpiecznie do celu” skierowana jest do użytkowników jednośladów, w tym także rowerzystów. Kierujący pojazdami muszą mieć świadomość, że rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Z pozoru niegroźne zdarzenie drogowe może być dla nich bardzo poważne w skutkach.
Apelujemy do rowerzystów o bezpieczną i ostrożną jazdę i przypominamy:
Każdy rowerzysta musi pamiętać, że obowiązują go przepisy ruchu drogowego. Z artykułu 26 Kodeksu Drogowego wynika jasno, że rowerzyście, jako osobie kierującej pojazdem, nie wolno jechać po przejściu dla pieszych. Przed przejściem dla pieszych należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez zebrę.
Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Przy czym kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Kierowcom przypominamy, że na drodze jednym z ważniejszych obowiązków jest stosowanie się do ograniczeń prędkości, a także respektowanie praw innych uczestników ruchu - przede wszystkim tych niechronionych. Spokojna rozsądna jazda, przestrzeganie obowiązujących przepisów, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego są najlepszym sposobem na bezpieczne korzystanie z drogi.
starszy sierżant Anna Chuszcza