Europejski dzień numeru alarmowego 112
11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Przy tej okazji przypominamy w jaki sposób z niego korzystać, kto może dzwonić, jak prowadzić rozmowę oraz jakie konsekwencje grożą za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych.
Numer alarmowy „112” jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, który służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie bez karty SIM. Kierowanie połączeń na numer alarmowy „112” jest bezpłatne. Zgłoszenia kierowane na numer „112” są przyjmowane przez operatorów centrów powiadamiania ratunkowego.
Kiedy dzwonić na "112"?
Numer „112” służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.:
- wypadki drogowe;
- kradzieże
- włamania;
- w przypadku użycia przemocy;
- pożaru;
- innych nagłych sytuacjach zagrażających zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.
Jak prowadzić rozmowę?
- krótko opisz zdarzenie lub sytuację, w celu wezwania przez operatora CPR właściwej służby;
- wskaż miejsce/adres, w którym miało miejsce zdarzenie. Jeśli nie znasz adresu, postaraj się opisać miejsce wskazując punkty orientacyjne np. słupek drogowy. Na każdym słupku drogowym widnieją dwie liczby lub trzy liczby w przypadku dróg krajowych i wojewódzkich. Liczby w kolejności od góry w dół oznaczają: numer drogi, kilometr drogi, metr na danym kilometrze drogi.
- udziel dodatkowych informacji na zadawane przez operatora pytania;
- wykonuj polecenia przekazywane przez operatora.
Bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych
Należy pamiętać, że numer alarmowy 112 służy wezwaniu pomocy w wyżej opisanych sytuacjach. Bezpodstawne wzywanie służb ratunkowych jest wykroczeniem. Za takie złamanie prawa kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
Zgodnie z kodeksem wykroczeń, kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia albo umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
Jeśli dana sytuacja nie stwarza zagrożenia dla życia, zdrowia, środowiska czy mienia, a Ty mimo to potrzebujesz pomocy zachęcamy do kontaktu z dzielnicowym. Możesz również stawić się do najbliższej jednostki Policji, gdzie również uzyskasz pomoc i w razie potrzeby będziesz mógł złożyć stosowne zawiadomienie.
starszy sierżant Anna Chuszcza