Aktualności

Zmiany w organizacji ruchu na terenie powiatu krasnostawskiego w związku okresem „Wszystkich Świętych”

Data publikacji 27.10.2023

Jak co roku krasnostawscy policjanci przygotowują się do wzmożonej pracy w okresie „Wszystkich Świętych”. Funkcjonariusze zadbają o porządek i bezpieczeństwo między innymi w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem dróg w okolicach cmentarzy.

W związku z okresem Wszystkich Świętych można spodziewać się na drogach naszego powiatu zwiększonej liczby patroli. Wzmożone działania policjantów będą prowadzone aż do 5 listopada. Mundurowi będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem, służyć swoją pomocą, w razie potrzeby będą kierować ruchem, będą wskazywać także miejsca parkingowe w rejonach cmentarzy.

Pamiętajmy, że w związku z przewidywanym nasileniem ruchu w rejonie cmentarza miejskiego przy ulicy Poniatowskiego w Krasnymstawie będzie zmieniona organizacja ruchu. Zmiana ta będzie obowiązywać w okresie od 30 października 2023 r od godz. 14:00 do 3 listopada 2023 r. do godz. 08:00 na ul. Poniatowskiego, od skrzyżowania o ruchu okrężnym ul. Poniatowskiego z ul. Szkolną i ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Świętego Jana Pawła II, oraz na ul. Św. Jana Pawła II, od skrzyżowania z ul. Poniatowskiego do skrzyżowania z ul. Okrzei.

Na wyżej wymienionych odcinkach dróg obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy, w kierunku od skrzyżowania o ruchu okrężnym ul. Poniatowskiego z ul. Szkolną i ul. Mickiewicza do ul. Św. Jana Pawła II oraz w kierunku od skrzyżowania ul. Poniatowskiego z ul. Św. Jana Pawła II do skrzyżowania ul. Św. Jana Pawła II z ul. Okrzei.

Ponadto zmiany organizacji ruchu wystąpią również na terenie powiatu krasnostawskiego, w okresie od 27 października 2023 roku do dnia 5 listopada 2023 roku, na drogach wojewódzkich przebiegających w otoczeniu cmentarzy . W naszym powiecie będą to drogi:

  • nr 812 w miejscowości Krupe,
  • nr 837 w miejscowości Płonka,
  • nr 846 w miejscowości Surhów, w miejscowości Wólka Kraśniczyńska i w miejscowości Bończa,
  • nr 842 w miejscowości Gorzków Osada.

Na wyżej wymienionych odcinkach dróg, po stronie drogi przeciwnej do cmentarza znajdą się znaki B-36 "zakaz zatrzymywania".

Policjanci w tych dniach będą zwracali uwagę na prędkość, z jaką poruszają się pojazdy, jazdę w zapiętych pasach bezpieczeństwa, prawidłowość przewożenia pasażerów ze szczególnym zwróceniem uwagi na przewożone dzieci, na stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierujących. W związku z tym apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę, o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, o zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, o stosowanie się do obowiązującego oznakowania. Apelujemy też do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku z pobocza. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Pamiętajmy, że przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie.

Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, apelujemy o zachowanie rozsądku, wzmożoną czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa:

  • Wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o aktywowaniu alarmu.
  • Poprośmy zaufanego sąsiada, by podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie. Pozostawmy mu nr telefonu, aby w razie potrzeby mógł nas powiadomić.
  • Gdy korzystamy z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym że nie będzie nas w domu.
  • Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów, ani oszczędności. Dla bezpieczeństwa, rozważmy zdeponowanie ich w banku.
  • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to nie jest niezbędne, większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Poprzez chwilę naszej nieuwagi mogą one paść łupem złodzieja.
  • Płacąc za zakupy na przy cmentarzach straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży.
  • Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.
  • Rozważmy, aby dojeżdżając na cmentarz w dużych miastach zrezygnować w tych dniach z własnego transportu na rzecz specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych. Parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.
  • Zadbajmy, aby osoby starsze, chore i mniej sprawne przebywały na cmentarzu zawsze w obecności opiekuna. W tłumie łatwo o zasłabnięcie lub utratę orientacji i zabłądzenie. Warto takie osoby wyposażyć w kartkę z numerami telefonów do członków rodziny.
  • W przypadku dzieci, uczulmy je, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Zadbajmy, aby dziecko posiadało numer telefonu do rodzica lub, w przypadku młodszych dzieci, zaopatrzmy je w kartkę z takim numerem. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.
  • Zwracajmy uwagę, aby nasi milusińscy ostrożnie obchodzili się ze zniczami. Ogień lub ich wysoka temperatura może skutkować bolesnym poparzeniem albo ranami na skutek rozlania parafiny.
  • Na terenie cmentarza pilnujmy własnych rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców.
  • Zwróćmy uwagę czy nikt podejrzany nie kręci się wokół domów czy cmentarzy. Jeżeli coś nas zaniepokoi lub też zauważymy osoby, które swoim zachowaniem wzbudzą nasze podejrzenia poinformujmy o tym dyżurnego Policji dzwoniąc na numer  alarmowy112.
  • Zaopatrzmy się w elementy odblaskowe. Odblask sprawia, że nawet przy złej pogodzie, jesteśmy widoczni już z odległości około 130 metrów. Kierowca ma wówczas czas, by odpowiednio zareagować na naszą obecność.

 

st. sierż. Anna Chuszcza

Powrót na górę strony