Aktualności

Potrącił kobietę na przejściu dla pieszych!

Mandatem karnym w wysokości 2500 złotych został ukarany kierujący, który potrącił przechodzącą przez przejście kobietę. Do indywidualnego konta mężczyzny zostało dopisanych 15 punktów karnych.

W miniony czwartek około godziny 11:30, na jednym z przejść dla pieszych w Krasnymstawie doszło do potrącenia pieszej. 72-latka znajdowała się już w połowie przejścia, kiedy uderzył w nią 63-letni mieszkaniec gminy krasnystaw kierujący samochodem marki Skoda. Policjantom tłumaczył, że nie zauważył kobiety. 72-letnia mieszkanka Krasnegostawu na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń.

 Tak rażące wykroczenie i narażenie pieszego na niebezpieczeństwo musiało się spotkać ze zdecydowaną reakcją policjantów. Mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 2500 złotych, a do jego indywidualnego konta zostało dopisanych 15 punktów karnych.

Kierowco, przypominamy:

  • Zawsze zwalniaj przed przejściem dla pieszych i obserwuj jego okolice. Bądź gotowy, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Zawsze przewiduj zagrożenie. Jeśli widoczność w obrębie wejścia na przejście dla pieszych zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, krzaki, itp. zakładaj zawsze, że może tam znajdować się pieszy, któremu trzeba ustąpić pierwszeństwa.
  • Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice, jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa.

Wystarczy stosować się do tych zasad, aby nie stwarzać zagrożenia w okolicach przejść dla pieszych i uniknąć przykrych konsekwencji, jakimi są mandaty karne oraz punkty karne.

Uwaga piesi!

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym (w miesiącach, gdy zmrok zapada szybko). Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. A co ważne drogę hamowania mogą dodatkowo wydłużyć często spotykane jesienią i zimą warunki – np. mokra nawierzchnia, liście pokrywające jezdnię.

Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

           

st. sierż. Anna Chuszcza

 

Film VID-20230911-WA0002.mp4

Opis filmu: potrącenie na przejściu dla pieszych

Pobierz plik VID-20230911-WA0002.mp4 (format mp4 - rozmiar 1.28 MB)

Powrót na górę strony