Aktualności

Sprzedawała dziecięce ubranka, straciła prawie 20 tysięcy złotych

Data publikacji 15.05.2023

Prawie 20 tysięcy złotych straciła 31 letnia mieszkanka gminy Fajsławice, która chciała sprzedać ubranka dziecięce na portalu OLX. Kobieta kliknęła w nadesłany link, żeby otrzymać płatność. Wpisała dane swojej karty bankowej wraz z kodem CVV. Z jej konta oszczędnościowego wypłacono środki w kwocie około 20 000 złotych. Apelujemy o dokładne czytanie wiadomości oraz nie klikanie w nieznane nam linki!

klawiatura od komputera

Do krasnostawskiej jednostki policji zgłosiła się 31 – letnia mieszkanka gminy Fajsławice, która powiadomiła, że padła ofiarą oszustwa. Jak wynika ze złożonego przez nią zawiadomienia, chciała sprzedać ubranka dziecięce na portalu społecznościowym Facebook. Kiedy wystawiła post z ogłoszeniem, skontaktowała się z nią kobieta, zainteresowana kupnem przedmiotów proponując założenie konta na portalu OLX. 31 – latka założyła tam konto, wtedy dostała wiadomość, że wystawione przez nią przedmioty zostały kupione. Otrzymała również link, dzięki któremu miała otrzymać zapłatę za sprzedane rzeczy. Kliknęła w link i podała tam swój numer karty bankowej wraz z kodem zabezpieczającym CVV. Następnie została przekierowana na stronę banku, gdzie się zalogowała. Otrzymała wówczas wiadomość tekstową z kodem zatwierdzającym transakcję, który również wpisała w aplikacji mobilnej. Po chwili od swojego banku kobieta otrzymała wiadomość, że z jej konta oszczędnościowego zostały wykonane 3 przelewy na łączną kwotę około 20 tysięcy złotych. Za pomocą tych środków ktoś zapłacił za zakupy w kilku różnych sklepach na terenie kraju.

Policjanci wyjaśniają szczegóły tej sprawy i ostrzegają przed otwieraniem takiego typu linków. Pamiętajmy o podstawowych środkach ostrożności i weryfikujmy, kto i co do nas pisze. Nie otwierajmy podejrzanych linków, które żądają od nas loginów i haseł do bankowości elektronicznej lub danych z kart bankomatowych. Oszust przechwytując dane do naszego konta może wypłacać pieniądze i zarządzać nim jak własnym. Chroniąc tego typu dane – zmniejszamy ryzyko utraty oszczędności. Pamiętajmy, że przy sprzedaży towaru to my mamy dostać pieniądze, a nie używać jakichkolwiek linków do otrzymania płatności, gdzie wymagane jest logowanie na nasze konto bankowe bądź podawanie danych z naszych kart bankowych.

 

podkomisarz Jolanta Babicz

Powrót na górę strony